نظر من در مورد فیلم تبلیغاتی اسنپ

امروز اکانت توییتر اسنپ فیلمی توییت کرد که بازخوردهای زیاد و متفاوتی داشت. کلیت فیلم همونیه که اون خانم در ابتدا توضیح میده: ساعت سه نیم صبحه و قراره چندتا از بچه‌ها اسنپ پکهایی رو که شامل سحریه بین رفتگرها توزیع کنند.

خب اینجور استفاده از کارهای خیر در جهت تبلیغات چیز جدیدی نیست و به شخصه باهاش مشکلی ندارم. اتفاقا خیلی هم خوبه اگه آدما برای شوآف و تبلیغ به جای تبلیغ‌ تلویزیونی و بیلبوردهای آنچنانی کارهای خیریه بکنند تا حداقل یه عده از این شوآف و تبلیغات سود ببرند. هر چقدر هم که نیت اون فرد و شرکت خالص نباشه، اما در نهایت نمیشه منکر این شد که این شوآف به نفع عده‌ای تموم شده.

برخلاف چیزی که ممکنه تو نگاه اول به نظر برسه، موضوعی که باعث شد آدمای زیادی تو توییتر به این فیلم واکنش نشون بدن، استفاده ابزاری اسنپ از کار خیریه در جهت تبلیغات خودش نبود. بلکه نحوه انجام این کار و تمایزی بود که بین دو قشر تو این ویدیو تصویر شده بود! تو این فیلم ما دو دسته‌ی اسنپی، رفتگر رو به وضوح میبینیم و تمییز میدیم و اولین حسی که میگیریم اینه که طبقه بالادستی و خرده بورژوا داره به طبقه کارگر ترحم میکنه. اوج نمایشی بودن تمام ماجرا رو هم وقتی یکی از دخترها جارو به دست میگیره درک میکنیم و این موضوع موقعی باعث خشم بیشتر میشه که میبینیم طبقه‌ی کارگر تو این فیلم قشر به شدت آبرومند و معتبر رفتگره که کمتر کسیه که براشون احترام زیادی قائل نباشه. شاید اگه بچه‌های اسنپ همین برخورد رو مثلا با کودکان کار داشتند موضوع به کل متفاوت میشد.

در مجموع نظر من اینه که تبلیغات در قالب کمک به خیریه خیلی هم کار خوب و هوشمندانه‌ایه. اما باید مراقب باشیم که شان آدمها تو این تبلیغات حفظ بشه. برای مثال اسنپ میتونست با اختصاص دادن یه کد تخفیف ویژه به یه قشر خاص و از طبقه پایینتر، تمام معادلات رو به نفع خودش تغییر بده. اینجوری قطعا واکنشها تو شبکه‌های اجتماعی هم متفاوت میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

android application Google I/O HomeBrew ImageMagick Material Design mobile PogressBar RecyclerView splash TEDxKish ux آموزش اندروید الوین تافلر اندروید اپلیکیشن برنامه نویسی برنامه نویسی اندروید برنامه‌نویسی برنامه‌نویسی اندروید تداکس کیش تعمیر تغییر سایز عکس با ترمینال خلاصه کتاب دانش داده دانشگاه دانشگاه ایده‌آل دزد دیتا ساینس رشته مهندسی کامپیوتر ریکامندرسیستم سیستم‌های توصیه‌گر فری‌لنس لپتاپ متریال دیزاین معرفی کتاب موج سوم نوار پیشرفت همایش هوش مصنوعی ُجزیره کیش کار کسب و کار یادگیری عمیق یادگیری ماشین