هتل‌های کپسولی؛ راهی برای فرار از ترافیک

خاطرم هست سالهای پیش که کلاس زبان میرفتم، تو کتاب Interchange مطلبی در مورد نوعی خاصی از هتل که تو ژاپن رایجه نوشته بود. هتلهایی با نام Capsule Hotel یا همون هتل کپسولی.

اگر این اسم رو تو گوگل جست‌و‌جو کنید، با این تعریف رو به رو میشید:

هتل کپسولی نوع خاصی از هتل در ژاپن است که تعداد زیادی اتاقهای کوچیک (کپسول) داره و هدفش اینه تا ابتدایی‌ترین امکانات برای اقامت شبانه رو به مهمانهایی بده که نیازی به امکانات بیشتری ندارند. 

اتاقهای این هتل همونطوری که از اسمش معلومه چیزی شبیه به کپسولهای کوچیکه که تنها به اندازه یک تخت‌خواب جا داره. و خب دقیقا کاربردش همینه: شب رو صبح کردن.

capsul_hotel

البته کاربرد این هتلها بیشتر از اینکه برای مسافرها باشه برای ساکنین همون شهره. تصور کنید تو جای شلوغی مثل توکیو زندگی میکنید و محل کارتون با محل زندگیتون چندین کیلومتر فاصله داره. تو این شرایط میتونید به جای اینکه ساعتها تو ترافیک بمونید و بعد از صرف هزینه برای رفت و آمد و تحمل شلوغی وحشتناک خیابون یا مترو یا … به نزدیک ترین کپسول هتل برید و به جای به خونه رفتن و صبح زود برگشتن، شب رو تو یکی از این کپسولها سر کنید.

حالا بیاید تصور کنیم چیزی شبیه به این هتل‌ها رو ما تو تهران و تو نقاط شلوغ شهر داشتیم. اون موقع ما هم میتونستیم به جای پرداخت هزینه رفت و آمد و تحمل دود و ترافیک و شلوغی، شب رو تو یکی از این هتل‌ها با هزینه کم دراز بکشیم و احتمالا بعد از دیدن یه فیلم، بخوابیم و صبح بعد دوباره به محل کارمون که در همون نزدیکیه برگردیم.

یا به کسایی فکر کنید که روزانه از کرج یا بقیه شهرهای نزدیک تهران برای کار به تهران میان و شب به خونه برمیگردن (که از ترافیک صبح و شب اتوبانهای منتهی به کرج میشه متوجه شد تعدادشون کم نیست). احتمالا اگر همچین امکانی باشه تعداد زیادی از اونا باشن که ترجیح بدن تو یکی از این هتلها شب رو سر کنند و اینجوری هم ترافیک کمتری خواهیم داشت و هم هوای تمیزتری و هم از کلی رفت و آمد بیهوده جلوگیری کردیم.

من خودم شاید اگه یه سرمایه‌دار بودم به این موضوع به طور جدی نگاه‌ میکردم و یکی از اینها تو تهران ایجاد میکردم. فکر میکنم اگر این هتلها آسایش رو همراه با هزینه منطقی ارائه بده،‌ خیلی از آدمها (از جمله خودم) دلیلی نداشته باشن که ترافیک رو به جون بخرن تا هرشب خودشون رو به خونه برسونن.

این نوشته تنها یه ایده‌پردازی و یک معرفی بود که برای نوشتنش نه بازارسنجی‌ای انجام دادم و نه آمار رو بررسی کردم. ولی با یک مشاهده عینی میتونم با ضریب خطای کمی ادعا کنم که به نظرم
تهران به هتل کپسولی نیاز داره.

یک پاسخ به “هتل‌های کپسولی؛ راهی برای فرار از ترافیک”

  1. مهدی گفت:

    ایده خیلی خوبیه ولی کنارش بنظرم ایجاد شعور و فرهنگ استفاده هم میخواد. فکرشو بکن داری تو یکی از این سلول ها استراحت میکنی مسافر کناری لخ لخ کنان میاد سمت سلولش و بعدش مثل یک گرز خودشو میکوبه به زمین. چیزی که تو زندگی خوابگاهی اونم مثلا تو قشر دانشجو و باز مثلا باشعور ؛ فراوون تجربه کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

android application Google I/O HomeBrew ImageMagick Material Design mobile PogressBar RecyclerView splash TEDxKish ux آموزش اندروید الوین تافلر اندروید اپلیکیشن برنامه نویسی برنامه نویسی اندروید برنامه‌نویسی برنامه‌نویسی اندروید تداکس کیش تعمیر تغییر سایز عکس با ترمینال خلاصه کتاب دانش داده دانشگاه دانشگاه ایده‌آل دزد دیتا ساینس رشته مهندسی کامپیوتر ریکامندرسیستم سیستم‌های توصیه‌گر فری‌لنس لپتاپ متریال دیزاین معرفی کتاب موج سوم نوار پیشرفت همایش هوش مصنوعی ُجزیره کیش کار کسب و کار یادگیری عمیق یادگیری ماشین