پافشاری؛ شجاعت یا حماقت؟

همیشه معتقدم که تو شرایط خاص، پذیرش شکست به اندازه‌ی جنگیدن و تلاش کردن و مبارزه کردن برای پیروزی مهمه. قبول شکست تو موقعیت مناسب و درست، نه تنها نشونه‌ی ضعف نیست، که نشونه‌ی برخورد هوشمندانه با شرایطه. همونطور که تو جنگ تن به تن گاهی عقب‌نشینی هوشمندانه‌ترین و بهترین کاره، تو دنیای ما هم گاهی عقب‌نشینی از هدف، از رابطه، از رفاقت و …. هوشمندانه‌ترین کاریه که میتونیم بکنیم.

البته منظور من از عقب‌نشینی لزوما دست کشیدن از هدف به طور کلی نیست. عقب نشینی میتونه به این مفهوم باشه که تو یه فضای آروم و دور از هیاهوی نبرد، به خودت این فرصت رو بدی که به همه چیز بهتر فکر کنی تا شروع قوی‌تری داشته باشی. به چیزایی مثل: کجای کار من اشتباه بود که نتونستم موفق شم؟ شاید به طور کلی من به موضوع غلط نگاه میکردم، اصلا درک درستی از واقعیت داشتم؟ برای اینکه موفق شم بهتره چطور پیش برم؟ و …

همونطور که یه فرمانده جنگی بعد از عقب نشینی دوباره جذب نیرو میکنه و این بار با استراتژی متفاوتی به نبرد میره،‌ ما هم میتونیم با سنجش اوضاع و تغییر استراتژیمون یک شروع دوباره داشته باشیم.

اما لزوما هم قرار نیست اینجوری باشه. گاهی عقب‌نشینی واقعا باید به معنی دست کشیدن از هدف باشه. قرار نیست حتما و همیشه راهی برای رسیدن به هدف وجود داشته باشه. گاهی خیلی چیزها از کنترل ما خارجند. چیزهایی مثل شرایط محیطی، امکانات موجود، استعدادهای ما، نحوه زندگیمون تا الان و … چیزهایی هستند که ما کنترلی روشون نداریم و میتونند عوامل خیلی مهمی باشند که باعث شند ما به هدف نرسیم. این جاست که باید بپذیریم ما برای این هدف ساخته نشدیم و بهتره کوتاه بیایم!

البته ممکنه این حرف‌ها خیلی خوشایند ما نباشه. ما عادت کردیم تو همایشهایی شرکت کنیم که توشون مدام از زندگی آدمایی بشنویم که صدها بار برای رسیدن به هدفشون تلاش کردند تا درنهایت پیروز شدند. داستانهایی که اگرچه شنیدنشون جذابه و بهمون احساس قدرت میده، اما هیچ پایه و اساسی نداره و از نظر منطقی خیلی وقتها واقعا عملی نیست!

در نهایت من معتقدم فرق بین شجاعت و حماقت به اندازه یک تار مو باریکه. این ماییم که باید هوشمندانه همیشه این مرز رو تشخیص بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

android application Google I/O HomeBrew ImageMagick Material Design mobile PogressBar RecyclerView splash TEDxKish ux آموزش اندروید الوین تافلر اندروید اپلیکیشن برنامه نویسی برنامه نویسی اندروید برنامه‌نویسی برنامه‌نویسی اندروید تداکس کیش تعمیر تغییر سایز عکس با ترمینال خلاصه کتاب دانش داده دانشگاه دانشگاه ایده‌آل دزد دیتا ساینس رشته مهندسی کامپیوتر ریکامندرسیستم سیستم‌های توصیه‌گر فری‌لنس لپتاپ متریال دیزاین معرفی کتاب موج سوم نوار پیشرفت همایش هوش مصنوعی ُجزیره کیش کار کسب و کار یادگیری عمیق یادگیری ماشین