فری‌لنسر باشم یا کارمند؟

در وبلاگ کاریا نوشته‌ای از جناب حمیدرضا احمدی خوندم با عنوان ۵ دلیل که برنامه‌نویسی فری‌لنس به ضرر شما می‌باشد. با بخش‌هایی از این مقاله به شدت مخالف بودم، برای همین تصمیم گرفتم به جای کامنت گذاشت زیر مقاله، نظرم رو تو یک مطلب جداگونه تو وبلاگ خودم بنویسم. پیشنهاد میکنم قبل از خوندن این مطلب حتما مطلب اصلی تو وبلاگ کاریا رو بخونید.

۱)       رشد تکنولوژی انقدر سریع (و غیر قابل پیشبینی) است که ۵ سال آینده معلوم نیست که کسی به استعداد های شما احتیاج داشته باشد.

این یه موضوع کاملا فردیه. درسته که رشد تکنولوژی و حوزه‌ی IT سرسام آوره اما اینکه من خودم و دانشم رو به روز نگه دارم یا نه یه تصمیمه که من فارغ از اینکه فری‌لنسرم یا کارمند باشم میگیرم. چون یک کارمند هم نیاز داره به اینکه به روز باشه و بتونه دائما خودش رو با روند تغییر همسو کنه و حتی تو شرایطی خودش تغییر رو رقم بزنه. مگر اینکه من کارمند یه شرکت دولتی ایرانی باشم و تنها کار مثبتم پر کردن ساعات اداری برای حقوق گرفتن باشه. به هر حال، هر جایی که شما نیاز باشه کار مفیدی مرتبط با حوزه‌ی IT انجام بدی باید به روز باشی.

۲)       نسل بعدی برنامه نویسان انقدر از شما ماهر تر هستند که ۵ سال آینده کسی به استعداد های شما احتیاج ندارد.

به نظرم اینکه ما بگیم چون از الان بچه‌ها با دیوایس‌های مختلف کامپیوتری بزرگ میشن پس قطعا از ما برنامه‌نویس‌های بهتری خواهند بود واقعا پیش‌بینی بی اساسیه! اتفاقا میشه از همین فرض جور دیگه‌ای نتیجه گرفت. اینجوری که بچه‌های الان انقدر از هر چیزی بهترینش رو دارند که دیگه نه نیازی به ایجاد چیز جدید احساس میکنند و نه جرات میکنند سمت خلق چیز بهتری برن. مثلا اگر من روزی ماریو بازی میکردم و همین باعث میشد به بازی‌سازی علاقمند بشم، شاید کار خیلی غیرممکنی نبود که یه چیزی شبیه به ماریو بنویسم. اما واقعا الان چیزی شبیه به NFS یا Call Of Duty نوشتن چقدر با امکانات و شرایط ما ممکنه؟

۳)       وقتی برای بقیه سایت درست میکنید هیچ وقت با مشتری و مخاطب آن سایت ها سر و کله نمیزنید. 

ولی وقتی پشتیبانی اون سایت یا محصول رو در دست بگیریم (که اتفاقا عمدتا پشتیبانی رو به فری‌لنسر سازنده‌ی محصول میدن چون کم هزینه‌ترین و مطمئن‌ترین راه همینه) این مشکل برطرف میشه. درسته؟

ضمن اینکه هیچ تضمینی نیست که فضای شرکتی که من توش کارمندم به گونه‌ای باشه که من با مخاطبهای محصول ارتباط داشته باشم.

۴)       فریلنسر ها سهمی از کیک ندارند!

من میتونم با این هم مخالف باشم؟ فری‌لنسرها میتوند بخش زیادی از اعتبار محصول رو بگیرند. از نظر مالی هم بنا به تجربه خودم و اینکه هر دو نوع شیوه کار رو تجربه کردم، با اطمینان میگم که فری‌لنسری اوضاع خوبی داره. در مورد مثالی هم که در این بند زده شده باید پرسید که چند سال طول میکشه تا من با کارمندی و یه حقوق متوسط و نسبتا خوب ۲ میلیونی اون خونه رو بخرم؟!

۵)       استرس فریلنسری کمتر نیست.

این تنها بخشیه که من باهاش کاملا موافقم. نه تنها استرس کار فری‌لنسری کمتر نیست، که اتفاقا بسیار بیشتر هم هست. استرس فری‌لنسری اونقدر زیاد هست که توصیه میکنم اگر توانایی خیلی خوبی تو برقراری ارتباط با بقیه آدما و همینطور مدیریت بحران و شرایط سخت رو ندارید کاملا بیخیالش بشید. هیچ چیزی به اندازه یه اعصاب آروم ارزش نداره!

 

من نه مخالف کارمندی هستم و نه موافق سرسخت کار فری‌لنس. به نظر من هر دو نوع شیوه‌ی کار مزیت‌ها و سختی‌های خودش رو داره و اینکه چه کسی چه کاری رو انجام بده کاملا برمیگرده به خصوصیت‌های فردی اون آدم. یک فری‌لنسر این امکان رو داره که لپتاپش رو بذاره تو کوله پشتیش و برای دو ماه بره تو یه خونه ساحلی و دور از تمام دنیا کار کنه (که البته باید این خونه ساحلی اینترنت داشته باشه) و یه کارمند هم این امکان رو داره که از یه حقوق دائمی برخوردار باشه، تو محیط کار با آدمای دیگه آشنا شه و نتورک خودش رو تقویت کنه و همینطور بیمه شه. در نهایت این شمایید که باید ببینید از زندگی چی میخواید و کدوم راه براتون بهترین راهه.

15 پاسخ به “فری‌لنسر باشم یا کارمند؟”

 1. سلام، ممنون که جواب دادید. فکر کنم باید ببینیم آینده چجور از آب درمیاد. من مطمئنم که الان وضع فریلنسرها خوبه، ولی خورده خورده دارن به خودشون ضرر میزنن و ۵ سال دیگه خیلی سخته بخوان کارآفرین یا کارمند بشن. باید خیلی مواظب باشند. 🙂

  • آرش خوئینی گفت:

   سلام
   ممنونم از اینکه خوندید : )
   موضوع همینه که چرا اصرار داریم باید همه در انتها کارآفرین یا کارمند بشند؟

  • the most important thing from my sight is? being generalist or being specialist! specialist freelancing is not bad but if your special why not working your own company

  • محمد تقی کریمی گفت:

   جالبه یادمه نظر داده بودم! 🙂

  • حسين قهرماني گفت:

   اتفاقا اولین گام در جهت کارآفرین بودن همین فریلنسر بودنه. برای کار آفرینی ابتدا باید خودت رو از این جریان اجتماعی که با تفکر کارمندی گره خورده جدا کنی. قبل از کارآفرین شدن باید از نظر حرفه ای احساس استقلال کنی و خب همونطور که گفتم اولین گام داشتن روحیه فریلنسریه. جناب احمدی با توجه به تجربه شما و مقالات متعددی که در زمینه کارآفرینی داشتین تعجب میکنم چطور دو واژه کارمند و کارآفرین رو در کنار هم بکار بردید.(احتمالا منظور شما دو مقصد متفاوت اما مطمئنتر نسبت به فریلنس بوده) و من با شما موافقم که فریلنسر بودن در نهایت باید به کارآفرینی ختم بشه. در حال حاضر هم به دلیل اکثریت پروژه های پیش پا افتاده و یا سطح بالا اما بی کیفیتی که فریلنسر ها و حتی گروه های برنامه نویس آفشور انجام دادند اعتماد کارفرما برای انجام پروژه های سطح بالا مخصوصا به صورت آنلاین از دست رفته. به طور کلی تا ایجاد یک بستر مناسبتر، فریلنسر بودن در حال حاضر باید به صورت یک فعالیت جانبی درنظر گرفته بشه.

 2. بسیار عالی. من هم با دیدگاههای عرضه شده در مقاله ای که در جواب آن نوشته اید خیلی موافق نیستم. شاید مزیت کارمندی همان حقوق ثابت و بیمه باشد. البته اگر همانها را سر وقت بدهند. با هر صورت با استدلالها و پاسخ های مطرح شده در مقاله شما بیشتر موافقم

 3. سلام
  مطلب شما در مقایسه فریلنسر و یک کارمند با شغل و حقوق ثابت درسته، ولی من در مقایسه یک فریلنسر با کسی که تلاش می کنه یک استارتاپ راه اندازی کنه و یا جزیی از یک استارتاپ هست با شما موافق نیستم و صحبت آقای احمدی در مورد پیش بینی آینده درست تر به نظر می رسه!

  من از ۲۰ سالگی شروع کردم و هر سه این ها رو تا سطح بالایی تجربه کردم، ولی الان بعد از ۶ سال فقط فقط به فکر اینم که کسب کار خودم رو راه بندازم!

  • محمد گفت:

   به نظر من هم این مقایسه برای کسیه که میخواد فریلنسر یا کارمند بشه اما برای کسی که به خواد کار خودش رو را بندازه اصلا قابل توجیه نیست. اگر واقعا مهارت مدیریتی و برنامه نویسی دارید کسب کار خودتون را داشته باشید و در کنارش هم از هر روشی پروژه بگیرید تا بدون پول نمونید چون استارت آپ هم پول میخواد.

 4. تمدن گفت:

  همین که توی دنیای فریلنسری می تونی ساعت کاریت رو ۱۲ تا ۵ صبح قرار بدی به بقیه چیزا می‌ارزه ؛)
  موافقم آرش.

  • آرش خوئینی گفت:

   البته از نظر من این شب‌کاریه جزو نکات منفی فری‌لنس کار کردنه : )) نکته مثبت خوبش به نظر من این وابسته به مکان نبودنشه

 5. سامان گفت:

  سلام
  با شما موافقم ولی اگه جفتش باشه بهتره. درمورد اینکه ۵ سال دیگه کسی به چیزی که شما بلدین اهمیت نمیده کاملا کاملا کاملا اشتباه هست. اگر ۵ سال آینده این تکنولوژی نابود بشه مطمئن باشید که تکنولوژی بعدی بر اساس همون میاد.
  به طور مثال اگر شما HTML بلد نباشید هیچ وقت نمیتونید HTML 5 بلد باشید و اگر این رو بلد نباشید هیچ وقت نمی تونید PHP کار باشید. بعدا هم به همین صورت هست که اگر تکنولوژی بعدی بیاد شما مطمئن باش که اگر PHP بلد نباشی نمیتونی با اون کار کنی ( فقط یه مثال بود ) ممنون.

 6. من هم یک پاسخ برای این نوشته تهیه کرده‌ام. لطفاً لینک زیر را ببینید:
  http://goo.gl/qRuY0Y

 7. sajad گفت:

  آقا عالی بود ، هر چیزی نو ذهن من بود رو شما گفتی
  درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

android application Google I/O HomeBrew ImageMagick Material Design mobile PogressBar RecyclerView splash TEDxKish ux آموزش اندروید الوین تافلر اندروید اپلیکیشن برنامه نویسی برنامه نویسی اندروید برنامه‌نویسی برنامه‌نویسی اندروید تداکس کیش تعمیر تغییر سایز عکس با ترمینال خلاصه کتاب دانش داده دانشگاه دانشگاه ایده‌آل دزد دیتا ساینس رشته مهندسی کامپیوتر ریکامندرسیستم سیستم‌های توصیه‌گر فری‌لنس لپتاپ متریال دیزاین معرفی کتاب موج سوم نوار پیشرفت همایش هوش مصنوعی ُجزیره کیش کار کسب و کار یادگیری عمیق یادگیری ماشین