خلاصه‌ی دو فصل اول از کتاب موج سوم

چند وقت پیش نوشته ای نوشته بودم که در اون قرار گذاشته بودم کتاب موج سوم نوشته‌ی الوین تافلر رو بخونم و خلاصه اون رو اینجا بنویسم. به خاطر شلوغی اوضاع یکم روند مطالعه کند پیش رفت. اما امروز تنبلی رو کنار گذاشتم و خلاصه دو فصل اول که چیزی حدود پنجاه صفحه کتاب رو شامل میشه رو نوشتم. امیدوارم حداقل یک نفر از خوندن این خلاصه‌ها لذت ببره.

فصل اول:‌ منازعه بزرگ

نویسنده در این کتاب به تشریح دو موجی که در گذشته جوامع بشری رو تحت تاثیر قرار داده میپردازه و سعی میکنه بگه اتفاقات به ظاهر بی ربطی که تو دنیا در حال افتادنه ارتباط هوشمندانه‌ای به هم  دارند که این ارتباط در واقع همون تاثیر موج سوم هست که حاضر در حال رخ دادنه.

و اما این دو موج چی هستند؟ بشر در ابتدا از طریق شکار و دامداری و مهاجرت های سالانه از جایی به جایی دیگه زندگیشو میگذروند. تا اینکه متوجه شد که میتونه با کار روی زمین و کشاورزی زندگی راحتتری به نسبت قبل داشته باشه. اینجوری شد که دنیا به دو گروه بدوی (که همان کوچ نشینان بودند) و متمدن (که روستانشینان بودند) تقسیم شد. روستاها شکل گرفت و روابط اجتماعی ساده ای در قالب روستا‌ها بین مردم به وجود اومد. این همون موج اول بود در زندگی بشری اتفاق افتاد.

موج اول تا اواسط قرن هفدهم بر جامعه بشری حکمفرما بود. تا اینکه تو قرن هفدهم موج دوم آغاز شد، یعنی صنعتی شدن. این موج با انقلاب صنعتی بر جهان حاکم شد و زندگی انسانها رو دگرگون کرد و تمام معادلات زندگی رو تغییر داد.

و اما موج سوم که موج اطلاعاتیه با تحول و ظهور تکنولوژی‌های جدید تو حوزه اطلاعات به وجود اومد. به زبون خودمون همون پیشرفت کامپیوترها و ظهور اینترنت. نویسنده در تعریف معنای موج سوم میگه: 

بشریت با جهشی کوانتومی و با عمیق‌ترین خیزش اجتماعی و خلاقانه‌ترین نوسازی که جامعه تاکنون به خود دیده، مواجه است. ما طرح تمدنی شگفت‌انگیز و نوین را می‌افکنیم که درباره‌ی آن شناخت روشنی نداریم. این معنای موج سوم است.

از نظر نویسنده این نسل ماست که تاثیرات عمیق موج سوم رو در دوران حیات خودش احساس میکنه. موج سوم با از هم گسستن خانواده‌هایمان، مترلزل ساختن اقتصادمان، فلج کردن سیستمهای سیاسی‌مان و فرو پاشاندن نظامهای ارزشی‌مان بر زندگی همه ما تاثیر خواهد گذاشت.

فصل دوم: معماری تمدن

در این فصل نویسنده به تشریح معماری جوامعی که موج دوم در اونها حاکم شده میپردازه. به طور خلاصه این معماری به سه بخش اصلی تشکیل میشه:

سپهر فنی: در موج دوم کارخانه‌ها به وجود آمدند و تولید انبوه شکل گرفت. تولید انبوه کالا نیاز به یک سیستم عرضه نوین داشت و این سیستم جدید حمل و نقل و راه آهن و کشتیرانی رو شکل داد. در موج دوم ماشینهایی ساخته شدند که ماشینهایی رو میساختند که خود تولید کننده کالا بودند. و همه اینها از با استفاده از انرژی حاصل از سوخت های فسیلی به وجود اومد.

سپهر اجتماعی: با روی کار آمدن موج دوم، دیگه سیستم خانواده به روش قبلی کارآمد نبود. در گذشته خانواده‌های بزرگی متشکل از سالمند و عمو و خاله و دایی و عمه همه زیر یک سقف زندگی میکردند و روی یک زمین کار میکردند. اما به وجود آمدن کارخانه‌ها نیاز به کارگرانی داشت که برای کار سفر کنند. در این دوره سالمندان به آسایشگاه و کودکان به کودکستان سپرده شدند و خانواده ها کوچکتر و هسته‌ای تر شدند. نکته‌ی دیگه در سپهر اجتماعی به وجود اومدن آموزش همگانی یا همون آموزش و پرورش بود. آموزش همگانی به طوری شکل گرفت که به همه خواندن و نوشتن، قدری حساب و قدری تاریخ، و از همه مهمتر وقت‌شناسی و اطاعت بی‌چون و چرا بیاموزد. و این دقیقا همون چیزی بود که کارخانه‌های عصر نوین به اون نیاز داشتند. 

یکی دیگه از عناصر سپهر اجتماعی به وجود اومدن شرکت‌های سهامی‌ غول‌پیکر بود. در این دوره تکنولوژی‌ها نیاز به سرمایه گذاری زیادی داشتند و  اگر قرار بود یک نفر این سرمایه‌گذاری رو انجام بده ریسک خیلی بالایی برای اون شخص وجود داشت. برای همین شرکت‌ها سهامی شدند و افراد به میزان دلخواهشون  سرمایه‌گذاری میکردند و مسئولیت میپذیرفتند. این سه مشخصه‌ی خانواده‌های هسته‌ای، آموزش همگانی، و شرکتهای سهامی سپهر اجتماعی رو شکل دادند. 

سپهر اطلاعاتی: تا قبل از این دوره عمده ارتباطها به ارتباط دهان به دهان خلاصه میشد و اطلاعات از این روش منتقل میشد. اما در عصرجدید نیاز به شیوه اطلاعاتی بسیار کارآمدتری احساس شد. برای همین در ابتدا پست و سپس تلفن و تلگراف و روزنامه های شکل گرفتند. ژان لویی سروان شرایبر درباره‌ی انتشار روزنامه‌ها میگه:

این انتشارات تنها با دست به دست هم دادن ورود قطارها در یک ایستگاه برای حمل و نقل نشریات به سرتاسر کشور در یک روز،‌و ماشینهای چاپ رتاتیو که قادر به چاپ دهها میلیون نسخه در چند ساعت هستند، و شبکه‌ای از تلگراف و تلفن، و بالاتر از همه توده‌ی مردمی که در سیستم آموزش اجباری خواندن را آموخته‌اند و صنایعی که به توزیع انبوه محصولات هود احتیاج داشتند، امکان پذیر شد.

در انتها باید بگم واقعا جذب این کتاب شدم. جزو کتابهاییه که به منظم شدن ذهن خواننده نسبت به دنیای دور و ورش کمک میکنه و خواننده دید خوبی نسبت به گذشته و آینده به دست میاره.

یک پاسخ به “خلاصه‌ی دو فصل اول از کتاب موج سوم”

  1. احسان گفت:

    مختصر و مفید. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

android application Google I/O HomeBrew ImageMagick Material Design mobile PogressBar RecyclerView splash TEDxKish ux آموزش اندروید الوین تافلر اندروید اپلیکیشن برنامه نویسی برنامه نویسی اندروید برنامه‌نویسی برنامه‌نویسی اندروید تداکس کیش تعمیر تغییر سایز عکس با ترمینال خلاصه کتاب دانش داده دانشگاه دانشگاه ایده‌آل دزد دیتا ساینس رشته مهندسی کامپیوتر ریکامندرسیستم سیستم‌های توصیه‌گر فری‌لنس لپتاپ متریال دیزاین معرفی کتاب موج سوم نوار پیشرفت همایش هوش مصنوعی ُجزیره کیش کار کسب و کار یادگیری عمیق یادگیری ماشین